/IATA Travel Pass – nowy cyfrowy paszport zbliża się wielkimi krokami.

IATA Travel Pass – nowy cyfrowy paszport zbliża się wielkimi krokami.


Pierwsze testy jeszcze w 2020 roku!

Cyfrowy paszport

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) pracuje nad aplikacją mobilną Travel Pass. Będzie to jeden z kilku obecnie opracowywanych “cyfrowych paszportów”, które staną się standardowym wymogiem podczas podróży.

>> “BEZ SZCZEPIONKI NIE WEJDZIESZ NA POKŁAD SAMOLOTU” – PIERWSZA LINIA ZAPOWIADA ZMIANY!

W aplikacji Travel Pass mamy gromadzić wyniki testu na COVID-19, razem z dowodem szczepienia na koronawirus. Jak pisałem ostatnio – będzie ono (niedługo) niezbędnym warunkiem do odbycia podróży.

Aplikacja ma także ułatwić sprawdzenie aktualnych zasad przekraczania granicy, znalezienie laboratorium w którym można wykonać test. Ma również umożliwić przechowywania cyfrowej kopii swojego paszportu.

Po co to wszystko?

Tłumaczy nam to ładnie IATA 🙂

Organizacja już od jakiegoś czasu apeluje o systematyczne badanie COVID-19 wszystkich podróżnych zagranicznych. Potrzebna jest do tego infrastruktura oraz standard wymiany i gromadzenia informacji:

Rządy poszczególnych państw muszą posiadać środki do weryfikacji autentyczności testów i tożsamości osób przedstawiających certyfikaty z testów.

Linie lotnicze będą dostarczać pasażerom dokładnych informacji na temat wymagań testowych i sprawdzania, czy pasażer spełnia wymagania dotyczące podróży.

Laboratoria będą wydawać pasażerom cyfrowe certyfikaty (o testach, szczepieniach), które będą uznawane przez rządy;

Podróżni z kolei otrzymają dokładne informacje na temat wymagań dotyczących testów; miejsc, w których mogą zostać poddani testom lub zaszczepieniu. Będą też mogli wiarygodnie przekazać informacje liniom lotniczym i władzom granicznym.

Oczywiście wszystko dla naszego dobra 🙂

Testy jeszcze w tym roku

Testy aplikacji mają rozpocząć się jeszcze w tym roku – w International Airlines Group (British Airways / Iberia). Wersja na urządzenia Apple ma pojawić się w pierwszym kwartale 2021, a na urządzenia z Androidem – na początku drugiego kwartału 2021.

Podróżni podczas przekraczania granicy czy podczas odprawy będą mogli okazać swój “status zdrowotny”. Albo w aplikacji albo w formie wygenerowanego kodu QR.

Inne informacje

Travel Pass ma być darmowy dla pasażerów. Drobna opłata ma być za to pobierana od linii lotniczych. Będą one płacić drobną sumę za każdego korzystająćego z apliacji pasażera.

Program ma się opierać na istniejącym systemie IATA Timatic, który służy do weryfikacji dokumentów oraz będzie wykorzystywał technologię blockchain. Travel Pass ma nie przechowywać danych” – zapewnił Murray Hayden, szef produktów ds. bezpieczeństwa i pasażerów w IATA.

IATA Travel Pass zawierać będzie cztery współdziałające moduły open source, które można łączyć w celu uzyskania kompleksowego rozwiązania:

Globalny rejestr wymagań zdrowotnych – umożliwia pasażerom znalezienie dokładnych informacji na temat podróży, testów i ostatecznie wymagań dotyczących szczepień podczas podróży.

Globalny rejestr ośrodków testowania / szczepień – umożliwia pasażerom znalezienie w miejscu odlotu ośrodków testowych i laboratoriów, które spełniają normy dotyczące badań i szczepień w miejscu docelowym.

Aplikacja Lab – umożliwia autoryzowanym laboratoriom i centrom testowym bezpieczne udostępnianie pasażerom świadectw testów i szczepień.

Aplikacja podróżna – umożliwia pasażerom utworzenie “cyfrowego paszportu”, otrzymanie świadectw badań i szczepień oraz sprawdzenie, czy są one wystarczające dla ich trasy. A także udostępnienie testów lub świadectw szczepień liniom lotniczym i władzom. Ta aplikacja może być również używana przez podróżnych do cyfrowego i bezproblemowego zarządzania dokumentami podróżnymi podczas całej podróży.

Szczepionka przepustką do podróży?

Gdy szczepionka na COVID-19 będzie powszechna, zaświadczenie o szczepieniu będzie wymagane od pasażerów“. Pisałem o tym we wtorek. Sprawdźcie:

>> “BEZ SZCZEPIONKI NIE WEJDZIESZ NA POKŁAD SAMOLOTU” – PIERWSZA LINIA ZAPOWIADA ZMIANY!

Original Source